V historii najdeme zmínky o tom, že byly krávy uctívány také ve starověkém Egyptě, ve starověkém Řecku a rovněž ve starověkém Římě. V hinduistické Indii a Nepálu porážku krav a jejich konzumaci zakazuje zákon.
Hinduismus
V hinduismu kráva představuje hojnost, čistotu a svatost. Je pro hinduisty blahoslaveným zvířetem. Kráva je zde symbolem nezištné pomoci, stejně jako matka země, neboť kráva dává mléko, ze kterého se vyrábějí další výživné pokrmy. V historii byla kráva na stejné úrovni jako kněží, a stejně tak se trestalo usmrcení krávy, jako i vražda bráhmana.
Původ uctívání krav
Uctívání krav a zákaz zabíjení a konzumaci krav můžeme dohledat již u Védského náboženství. Ve védském náboženství jsou také krávy zmiňovány jako oběti. Toto obětování se však týkalo pouze starých, či nemocných krav, které tímto způsobem získávaly možnost získat nový život v koloběhu převtělení. Ve védském náboženství je kráva ctěná, protože lidé, povětšinou pastýři a zemědělci, byli životně velmi závislí na kravském mléku, a dalších produktech z něho, ale také jejích exkrementů, které se využívá jako hnojivo a palivo.
Egypt
Ve starém Egyptě se krávy nikdy neobětovaly, na rozdíl od ostatních zvířat. Kráva zde byla považována za posvátné zvíře, které patřilo bohyni Hathor a později i bohyni Isis. Město na severu Egypta neslo jméno Tep-lhu, což znamená Hlavní kráva. Jeho nejdůležitějším božstvem byla Hathor. Byla zobrazována společně s ležící posvátnou bílou krávou Heset. Při vykopávkách, které se nedávno uskutečnily, bylo v tomto místě nalezeno pohřebiště posvátných krav. Podobné naleziště Serapea bylo pohřebiště býků Ápidů.
Býk byl v Egyptě uctíván pod různými jmény od počátků Egypta. Pro lid znamenal ztělesnění síly a plodnosti, a v přeneseném smyslu slova byl býk pro Egypťany ten, jenž poroučí.