Finanční gramotnosti by se děti měly učit už od mala. I těm nejmenším dětem často dáváme peníze do kasičky a ony si za to pak mohou koupit třeba hračku nebo sladkosti. Když děti začnou chodit do školy mělo by kapesné být zavedeno pravidelně a děti byste pomocí toho měli naučit, jak se s penězi zachází. Mít vlastní peníze je fajn, ale děti by ho neměly utratit bezmyšlenkovitě. Proto nastavte systém, který děti automaticky naučí, jak to celé chodí.
· Základem je pravidelnost: kapesné dávejte dětem pravidelně. Nejlépe každý měsíc, stejně tak jako vám chodí výplata. Děti tak pochopí, že po určitou dobu jim peníze, které dostanou, musí vystačit. Když peníze utratí, hned na zbytek měsíce nic mít nebudou. Naučí se tak, že peníze si musí rozložit, tak aby jim vždy vystačily. Pokud chtějí něco dražšího, musí si na to zase našetřit odkládáním peněz bokem.
· Založte jim účet: dobré také je, když dětem založíte dětský účet. Nad tím, za co utrácejí peníze, pak budete mít alespoň dohled. Budete vědět díky výpisu z účtu, za co dítě utrácí a pak mu alespoň můžete vysvětlit, že něco dělá špatně. Navíc budou mít do budoucna už znalosti o tom, jak účet funguje, že je potřeba hlídat si výpis z účtu a naučí se postupně pracovat s internetovým bankovnictvím. A to děti v dospělosti velmi ocení. Zvažte ovšem zralost svého dítěte a jeho schopnosti a dovednosti účet je pro děti vhodný až v pozdějším věku.
· Děti motivujte k výdělku: došlo dítěti hned kapesné a chce si od vás půjčit nebo žadoní, ať mu něco koupíte vy? Udělejte to chytře. Dítě by doma mělo automaticky pomáhat s domácími prácemi, ale pokud je potřeba udělat velký úklid, umýt auto, zamést před domem nebo okopat zahrádku, domluvte se s ním, že když to udělá, dostane za to něco navíc a věc si bude moci koupit. Vlastně mu nabídněte takovou brigádu. Dítě si uvědomí, že nic není zadarmo, a že na všechno si zkrátka musí vydělat, když mu jeho vlastní peníze dojdou příliš brzy.