Před vstupem do bazénu bychom se měli osprchovat, ovšem někteří lidé mohou namítat, proč by se sprchovali, když dodržují hygienu včetně té intimní, a nejsou žádní „špinavci“, kteří se válí venku v prachu a hrabou se v zemině. Nejde tu o zeminu a prach, ale zejména o náš pot. Součástí potu je totiž i čpavek, látka toxická a ve vyšších koncentracích samozřejmě nepříjemná pro pokožku i sliznice.
Osprchováním těsně před vstupem do vody se odplaví většina amoniaku z pokožky a tím se tolik nezatěžuje nádrž nečistotami a není nutné nasazovat tolik bazénové chemie. Otázkou pak zůstává, kde se sprchovat, aby to bylo pohodlné a zároveň efektivní, logicky vás zřejmě napadne, že by to mělo být co nejblíže bazénu, a že asi není nejlepší nápad sprchovat se doma v koupelně.
Výrobci venkovních zahradních a bazénových sprch si možná tento fakt dobře uvědomují, a proto se také na trhu začaly objevovat sprchy, ohřívané výhradně slunečními paprsky – solární sprchy. V zásadě jsou to principiálně jednoduchá technická zařízení, kde základ tvoří zásobník na ohřívanou vodu, k němu je připojena směšovací baterie a sprchová růžice zavěšená na svislém stojanu. Některé sprchy mívají i ventil pro oplachování chodidel.
Hlavní výhoda solárních sprch spočívá v jejich nezávislosti na jakémkoli zdroji tepla pro ohřev vody, v podstatě potřebujete jen přívod vody z hadice a to je také jeden z důvodů, proč se sprchy ujaly nejen u bazénů, ale i v zahrádkářských a rekreačních oblastech, kde je sprchování a mytí teplou vodou značně omezeno.
Samozřejmě nelze popřít tu výhodu zásadní, tedy ohřev zcela zdarma, takže si pak snadno propočítáte návratnost výrobku a další úspory, které budou následovat poté. A důležité upozornění na závěr – sprchu je nutné udržovat v čistotě častějším průtokem vody, aby se uvnitř nemnožily bakterie, zejména sinice.