Proč se u skříní nejčastěji používá dřevotřísková deska

Asi není třeba říkat, že nábytek je jedním z nejdůležitějších vybavení domácnosti, ačkoliv ne nutně nezbytným. Zahrnujeme do něj postel, stůl, židle, skříně a mnohé další. Obvykle jej kupujeme spíše nový než použitý, a vždy předpokládáme, že nám bude sloužit po mnoho let.

Jeho životnost ale závisí z velké části na materiálu, ze kterého je vyroben. Pokud je například z masivního dřeva, pak lze předpokládat, ženám vydrží skutečně dlouho. Avšak v současné době masiv rozhodně nepatří mezi nejpopulárnější materiály, i když má stále své místo, především při výrobě postelí.

vestavenaskrin

Jeho nevýhodou totiž je, že není zrovna lehký, a navíc jej nelze doma složit jako skládačku, jak jsme na to dnes zvyklí. Navíc ani jeho cena není ani zdaleka nejnižší.

Proto se, především u skříní, uplatnil jiný typ, a tím je hlavně dřevotřísková deska Sten-skrine. Ta obvykle tvoří zadní stěnu, která obvykle není vidět, neboť je obrácena směrem ke zdi. Z jedné strany bývá natřena a nalakována, aby připomínala dřevo. Je to děláno především z estetického hlediska, aby se vytvořil dojem, že vlastně celá skříň je z klasického dřeva.

Proč se ale tak často používá? Rozhodně to není kvůli kvalitě. Popravdě, jedná se o jeden z těch horších materiálů, neboť příliš nevydrží a snadno se rozbije. Ani jeho nosnost není největší, takže pokud do své nové skříně naskládáte spoustu věcí, především tedy těžších, počítejte s tím, že nebude trvat dlouho, a začne se prohýbat.

vestavenybotnik

Na druhou stranu je plus její cena. A není divu, koneckonců jde především o slisované dřevní štěpky a jiné odřezky, tedy odpad z dřevní výroby. Výrobní náklady jsou tedy skutečně nízké, což je plus pro firmy.

Navíc je i lehká, takže lidé nemají problém si nový nábytek odnést domů, kde jej mohou smontovat. To, že zanedlouho budou kupovat novou, prodejce netrápí, ba naopak. Znamená to zvýšení zisku. Otázkou je, zda je to skutečně výhodné pro zákazníky.