Pokud patříte mezi tu část populace, která se snaží pravidelně hýbat a udržovat se tak v kondici, jistě jste alespoň vzdáleně zaslechli o sporttesterech – sportovních hodinkách, které fungují jako osobní trenér, sparing partner. Tento vynález rozhodně není žhavou novinkou posledních měsíců, přesto obliba jejich užívání stále prudce roste. Pro koho je sporttester nutností a kdo jej naopak vůbec nepotřebuje? A jaké výhody přináší jeho užívání oproti aplikacím mobilních telefonů?
Potřebuji sport tester?
Tak zní základní otázka. Někteří hobby běžci mohou namítnout, že sportovní hodinky se hodí jen profi sportovcům. Opak je pravdou. Pokud s běháním začínáte, můžou vám poskytnout podporu srovnatelnou s osobním trenérem. Moderní typy vám dokonce hlídají techniku běhu, analyzují ji a navrhnou řešení v případě problémů. Nicméně tato funkce je výhradou dražších top modelů. Přesto i základní funkce, které přinášejí levné sport testery, pomohou posunout váš výkon. Mezi základní funkce patří:
· měření uběhnuté vzdálenosti
· aktuální a průměrné tempo
· snímání tepové frekvence (pomocí hrudního pásu)
Modernější typy nabízejí pokročilé funkce, např.:
· optické snímání tepové frekvence přímo ze zápěstí
· možnost plánovat tréninkové jednotky (automatické programy či ručně)
· barometr, teploměr
· snímání celodenní aktivity
· měření kvality spánku
· multisportovní profily (přednastavené)
· přehrávání hudby
Sport tester vs. mobilní telefon
Hlídat si hodnoty tepové frekvence, rychlosti či tempa jde samozřejmě i pomocí mobilních telefonů, resp. mobilních aplikací. Ty jsou samozřejmě na výborné úrovni. Nevýhodou je ale to, že musíte mobilní telefon mít při běhu u sebe, což je limitující pro pohyb. Naproti tomu hodinky na ruce téměř necítíte, takže vás téměř neomezují. Významnou plusem při pořízení sport testeru je i psychologický efekt – nová hračka podpoří vaši motivaci!
Pro koho je tedy vhodný?
Pokud nechcete investovat a během se opravdu jen bavíte, určitě se bez sport testeru obejdete. Jestli je ale vaším cílem se zlepšovat jak v technice, tak ve výkonnosti, jsou sportovní hodinky tou správnou cestou. Pro profesionální sportovce jsou pak povinností. Jelikož na trhu existuje nepřeberné množství značek a modelů v různých cenových kategoriích, může si každý vybrat ten, který mu tak zvaně sedne.